ختنه نوزاد مرکز تخصصی ختنه تهران بهترین دکتر ختنه

ختنه نوزادان و کودکان

ختنه نوزادان و کودکان پسر یکی از شایع‌ترین جراحی‌هایی است که در اکثر کشورها انجام می‌شود. سابقه این جراحی به هزاران سال قبل و احتمالاً به مصر باستان بر‌می‌گردد. اگرچه علت تاریخی ایجاد آن را نمی‌دانیم؛ اما فواید زیادی برای انجام آن در کودکان به‌صورت علمی ثابت شده است. از جمله مهم‌ترین فواید می‌توان به کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های ادراری در سنین پایین، کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه جنسی و همچنین کاهش احتمال ابتلا به سرطان آلت اشاره کرد.
باتوجه‌به اثرات مثبت ختنه بر سلامت مردان، بهتر است این کار در سنین پایین انجام شود. انجام این جراحی در سنین کم‌تر از شش‌ماهگی مزیت‌هایی مانند بهبود سریع‌تر و کاهش عوارض احتمالی دارد که سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز بر آن تأکید دارد. همچنین در متون مذهبی ادیان ابراهیمی نظیر اسلام، یهودیت و مسیحیت شاهد تأکید بر انجام این فریضه در هفته‌های نخست پس از تولد نوزادان پسر هستیم. عفونت‌های ادراری در کودکان شایع است که با انجام ختنه در سنین پایین می‌توان احتمال آن را تا ۱۰ برابر کاهش داد. از دیگر مزایای مراجعه جهت انجام این عمل در سنین اولیه نوزادی، امکان انجام معاینه سلامت جنسی و تشخیص اختلالات آلت نوزادان پسر توسط متخصص اورولوژی (جراحی مردان) است.
به طور کلی چند روش برای انجام ختنه وجود دارد. در روش سنتی ختنه (کلاسیک) برش پوست با چاقوی جراحی داده می‌شود و برای بهبود از چند بخیه قابل‌جذب استفاده می‌شود. روش دیگر که به صورت شایع مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از حلقه پلاستیکی است. جدیدترین روش که به صورت لیزری بدون بخیه انجام می‌شود استفاده از وسایل تخصصی مانند کلامپ گومکو (Gomco Clamp) و کلامپ موگن (Mogen Clamp) است. این روش در ایران به ختنه با کلیپس نقره‌ای معروف شده است.
در مرکز تخصصی ختنه تهران ختنه نوزادان از یک ماهگی تا شش ماهگی به صورت کاملاً بی‌درد، بدون خون‌ریزی و بدون بخیه (به تمامی روش‌های موجود) توسط دکتر سید شهاب الدین ایزدی متخصص اورولوژی (جراحی مردان) انجام می‌شود.